Od 20.05.2024. do 25.05.2024. održam je u Valenciji Erasmus+ tečaj za nastavnike pod nazivom „Transforming Education: Integrating AI, AR, VR and 3D Printing for Effective Learning“. Na tečaju je sudjelovao nastavnik Tehničke škole Hrvoje Mikolčević. Tečaj je dio Erasmus+ KA122 projekta mobilnosti učenika i osoblja u području odgoja i općeg obrazovanja "Osnaženi za put do bezbrižne i ekološki održive škole". Na tečaju su sudjelovali i nastavnici iz Italije, Njemačke, Cipra te Poljske.
Umjetna inteligencija (Artificial Inteligence – AI), proširena stvarnost (Augmented Reality - AR), virtualna stvarnost (Virtual Reality – VR) i 3D print su relativno nove tehnologije koje se jako brzo razvijaju. Uz mnoge nove alate koji su na raspolaganju učenicima i nastavnicima, korištenje tih tehnologija predstavlja izazov, ali i nudi mnoge nove prilike.
Nove tehnologije drastično mijenjaju ponašanja i očekivanja učenika u pristupu učenju i obrazovanju. Iako se ponekad osjećamo zarobljeni u tehnologiji, ona ponekad nudi i pozitivnu i korisnu stranu. Nakon što prevladamo pomalo strmu krivulju učenja, tehnologija omogućuje uštedu vremena, truda i novca te pomaže učiteljima usredotočiti se na učenike i njihov osobni razvoj. Tečaj je pokazao kako obrazovne tehnologije povezane s AI, AR, VR i 3D ispisom mogu pomoći u promicanju učenja i istovremeno rasteretiti učitelje.
Tečaj je održan u Valenciji, trećem po veličini (i važnosti) španjolskom gradu. Europass Teacher Academy gdje smo pohađali nastavu je smješten u staroj gradskoj jezgri u neposrednoj blizini nevjerojatno živopisne centralne tržnice. Gradska jezgra nekad je bila opasana bedemima i rijekom Turia. Zbog opasnosti od poplava i smanjenog značaja za obranu grada, rijeka je u dvadesetom stoljeću preusmjerena dalje od gradske jezgre, a na mjestu njenog nekadašnjeg korita uređen je prekrasan park s mnoštvom raznih sadržaja za djecu, sportaše i rekreativce svih vrsta.
U gradu koji živi već više od 2000 godina možemo pronaći nasljeđe u arhitekturi još od doba Rimljana, arapske dominacije, europske gotike, baroka pa sve do supermodernih građevina u „Gradu znanosti i umjetnosti. U gradu se uglavnom govori valencijskim jezikom koji je bliži katalonskom nego španjolskom jeziku. Kako je grad u istoj vremenskoj zoni kao i mi, a nalazi se dosta zapadnije, sunce izlazi i zalazi gotovo sat kasnije nego kod nas pa je i cijeli dnevni raspored stanovnika i svih djelatnosti prilagođen tome.
Za vrijeme posjeta obišli smo mnoge znamenitosti poput Lože svile u kojoj se nekad trgovalo tim skupocjenim platnom, Katedrale koja čuva Sveti gral, muzeje svile i keramike te Muzej moderne umjetnosti. Gotovo cijeli jedan dan smo proveli u „Gradu umjetnosti i znanosti“, posebnoj moderno uređenoj četvrti u kojoj se nalazi jedan od najvećih svjetskih akvarija, interaktivni Muzej znanosti, nevjerojatna zgrada opere, te još mnoge druge atrakcije.
Tjedan dana u Valenciji je prošao vrlo brzo. Ono što će ostati su neka nova iskustva s novim tehnologijama za koja ćemo naći primjenu i u svojoj nastavi i u radu u Tehničkoj školi. Ostaju i kontakti i poznanstva sa drugim sudionicima tečaja te se nadamo da ćemo se opet sresti, možda i na nekom zajedničkom projektu i suradnji.
Više fotografija na facebooku.