Srednja škola Zvane Črnje Rovinj bila je domaćin 19. državnog Natjecanja i smotre “Opisujemo sustave” koje je održano u Rovinju od 15.-17. svibnja 2024. godine. Sudjelovalo je 20 pozvanih učenica i učenika Republike Hrvatske, raspoređenih u dvije kategorije natjecanja (A – učenici 1. i 2. razreda, B - učenici 3., 4. i 5. razreda srednje škole).
Na natjecanju je učenik Marin Sabo (4.F) osvojio izvrsno 2. mjesto s radom „Psihološki faktori u uspjehu sportaša“. Njegova mentorica je prof. Andreina Bekafigo Starčević. Učenik Jakov Peica (2.F) sudjelovao je s radom „Utjecaj umjetne inteligencije na svakodnevni život“ na Smotri. Njegova mentorica je profesorica Marina Mirković, koja je sudjelovala i kao članica državnog Povjerenstva.
Na ovom natjecanju tema je uočavanje, opisivanje i razumijevanje sustava iz naše okoline. U projektu se primjenjuju predznanja iz prirodoslovlja, tehnike i društveno-humanističkih znanosti. Nakon dovršenih istraživačkih radova, učenici su rješavali zadatak koji se sastoji od opisa sustava i pitanja vezanih uz opis. Potom je slijedilo javno izlaganje rada, a sastoji se od prezentacije i odgovora na pitanja. Kriteriji ocjenjivanja javnog izlaganja su: znanstveno razmišljanje, kreativna sposobnost, razumijevanje, jasnoća izražavanja, vrijednost prikazivanja te stručne i jezične norme.
Učenik Marin Sabo u svom radu „Psihološki faktori u uspjehu sportaša" fokusira se na važnost psihičke spreme, osim fizičkih aspekata, u postizanju izvrsnosti u sportu. Cilj istraživanja je razumjeti specifične psihičke faktore koji doprinose sportskom uspjehu pojedinca te njihovu ulogu u različitim sportskim disciplinama. Elementi istraživanja obuhvaćaju analizu ključnih psihičkih čimbenika, kao što su koncentracija, motivacija, samopouzdanje, podrška okoline i emocionalna kontrola, te njihovu povezanost s performansama u različitim sportskim kontekstima. Osim toga, istraživanje se bavi utjecajem psihičkih faktora na rezultate sportaša, istražujući utjecaj psihičke spreme na performanse timskih i individualnih sportova te specifičnosti različitih disciplina. Koristile su se razne metode prikupljanja podataka, uključujući ankete i intervju usmjerene na procjenu psihičke spreme sportaša. Rezultati istraživanja pružiti će dublje razumijevanje važnosti psihičkih faktora u postizanju sportskog uspjeha, doprinoseći boljem pristupu pripremi sportaša.
Učenik Jakov Peica u radu se fokusira na dublje istraživanje sustava umjetne inteligencije i njezine primjene u svakodnevnom kontekstu. Metodologija obuhvaća pregled literature dostupne na internetu, kao i upotrebu različitih alata koji koriste umjetnu inteligenciju. Dodatno, učenik je proveo anketu među vršnjacima u školi kako bi dobio bolji uvid u razumijevanje umjetne inteligencije te učestalost upotrebe alata koji koriste umjetnu inteligenciju. Cilj ovog istraživanja je istražiti praktične primjene umjetne inteligencije u svakodnevnom životu. Rezultati ankete i analize literature pružili su bolje razumijevanje kako se umjetna inteligencija koristi među mladima, te će potaknuti svijest o njezinim prednostima i nedostatcima, kao i daljnju diskusiju o etičkim i društvenim pitanjima povezanim s njezinim širokim usvajanjem.
Natjecanje i smotra Opisujemo sustave namijenjeni su svim učenicima četverogodišnjih/petogodišnjih srednjih škola, odnosno gimnazija, strukovnih škola i umjetničkih škola u Republici Hrvatskoj. Cilj je potaknuti učenike u izradi istraživačkih radova, razvijati kritičko mišljenje i ojačati komunikacijsko-prezentacijske vještine učenika.
Uz obavezan natjecateljski dio, učenici su, također, sudjelovali u pub kvizu, obilasku Rovinja, ali i u zabavnom međusobnom druženju.
Organizatori državnog Natjecanja i smotre su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za odgoj i obrazovanje i Hrvatsko interdisciplinarno društvo.