Početna Vijesti Novosti Dabar 2017.

Dabar 2017.

altMeđunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja "Dabar" održano je u tjednu od 13. do 17.11. 2017. na CARNet-ovom sustavu Loomen.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju", uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNet-a. Pokrovitelj natjecanja je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Tijekom rujna i listopada 430 škola iskazalo je interes za sudjelovanje, a natjecanju je pristupilo ukupno 15247 učenika u 5 kategorija. U kategoriji GigaDabar sudjelovalo je 3402 učenika srednjih škola Republike Hrvatske.

U natjecanju je sudjelovalo tridesetak učenika Tehničke škole. Izvrstan uspjeh na natjecanju postigao je učenik Josip Polić-Strinić (4.b razredni odjel) čiji je rezultat među 10% najboljih učenika Republike Hrvatske u kategoriji GigaDabar.

Među 20 % najboljih učenika u kategoriji GigaDabar su učenici 3.f razrednog odjela: Ivan Thür, Antun Rendulić i Filip Zelenika.

Čestitamo im na uspjehu!

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove godine organizirala je  natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želi se učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Po prvi puta ove godine, svaka od 58 zemalja svijeta koja organizira natjecanje, može koristiti i jedan od 6 odobrenih zadataka autora iz Hrvatske.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1.     MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,

2.     MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,

3.     KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,

4.     MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i

5.     GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta.

Odgovorna osoba i voditeljica natjecanja u Tehničkoj školi je profesorica Marina Mirković.

Privitci:
FileOpisFile size
Download this file (GigaDabar (SŠ) - rang 20.pdf)GigaDabar (SŠ) - rang 20.pdf 473 Kb