Početna Vijesti Novosti Posjet Energani na drvnu biomasu "Spin Valis"

Posjet Energani na drvnu biomasu "Spin Valis"

Posjet energani Spin Valisa

Dana 27.10.2015. godine učenici 3.h razreda naše škole u pratnji prof. Tomislava Markovića i prof. Zdenka Vučkovića posjetili su tvornicu "Spin Valis". Cilj posjete bio je stručni obilazak Energane za proizvodnju električne i toplinske energije iz drvnog otpada koji u tvornici iznosi oko 25.000 tona godišnje. Energana je izgrađena u krugu tvornice, praktički na temeljima postojeće stare kotlovnice, ali ugrađena oprema je potpuno nova, izrađena po najstrožim standardima te u potpunosti upravljana računalom iz kontrolne sobe, dok sami isporučitelji opreme vrše dnevni nadzor on-line preko interneta iz Njemačke.
Iako je građevinski zahvat izuzetno zahtjevan i još se dorađuje (npr. automatska priprema drvne sječike i njen automatski transport do kotla za izgaranje) isti ipak nije utjecao na sam tehničko-tehnološki aspekt proizvodnje te je Energana zadnjih mjeseci u potpunom pogonu za proizvodnju električne energije i tople vode. Procjena vrijednosti ulaganja u izgradnju postrojenja Energane  iznosi oko 80 milijuna kuna, a sam kapacitet proizvodnje kreće se oko 2 MW električne energije i 7 MW toplinske energije. Kako se sva količina proizvedene električne energije predaje u elektroenergetski sustav naše države, toplinska energija se ipak u potpunosti koristi za razne pripreme drveta u tijeku proizvodnje namještaja za kućanstvo.

Zanimljivost ovog sustava je što  turbinu koja pokreće generator pokreće termo ulje, a ne vodena para. Razlog tome leži u manjim vrijednostima topline i tlaka ulja u odnosu na paru.
Naši ljubazni domaćini u poduzeću „Spin Valis“ omogućili su nam i posjetu proizvodnim pogonima u kojima su se učenici upoznali sa cjelokupnim proizvodnim procesom obrade drveta i proizvodnje gotovog namještaja.
Nakon obilaska tvornice pogledali  smo kratki prezentacijski filma o poduzeću "Spin Valis", a nakon toga uslijedilo je zanimljivo druženje s našim domaćinima uz sokove i kolače, s dosta pitanja naših učenika oko samog procesa proizvodnje u postrojenju Energane pa do dogovaranja oko obavljanja stručne prakse u samoj Energani poduzeća "Spin Valis".

Do neke sljedeće posjete pogledajte nekoliko slika Energane "Spin Valis".